Burgerimiehet pysähtyvät St1:lle ja HelmiSimpukkaan – nyt syödään Suomi maailmankartalle!

Burgerimiehet Kesälomalla -ohjelman uusi kausi alkaa torstaina 15.10.2026 klo 20 Nelosella ja Ruudussa. St1 ja HelmiSimpukka ovat mukana ohjelman pääyhteistyökumppaneina, ja kauden aikana Burgerimiehet pysähtyvät asemillamme eri puolilla Suomea. Kolmannessa jaksossa syntyy myös uusi yhteistyöburger, jota pääset maistamaan itse.

Kesälomareissu halki Suomen Aina nälkäiset Burgerimiehet Akseli Herlevi ja Ossi Lahtinen ovat saaneet tarpeekseen yleisestä synkistelystä ja suuntaavat tällä kaudella kesälomareissulle halki Suomen. Matkan varrella syödään kaikkea, mitä vastaan tulee, ja loput kokataan itse uusiksi resepteiksi kotikokkien iloksi.

St1-asemat ja HelmiSimpukat ovat matkan virallisia pysähdyspaikkoja. Jaksoissa kurkistetaan HelmiSimpukan keittiöihin, ja lisäksi päästään muun muassa autopesuun ja rahtarisaunan löylyihin.

“Burgerimiesten reissuilla tien päällä vietetään välillä enemmän aikaa kuin itse kohteessa, joten hyvät pysähdyspaikat ovat yllättävän iso osa koko matkaa. St1:n ja HelmiSimpukan pisteillä on ollut helppo pysähtyä porukalla, tankata autot ja samalla myös miehet. Meille yhteistyö on tuntunut tosi luontevalta, koska siinä yhdistyy juuri se, mistä Burgerimiehissäkin on kyse: liikkuminen, hyvä ruoka ja matkan varrella syntyvät parhaat tarinat.” - Ossi Lahtinen

Burgerimiesten yhteistyöburger Kauden 3. jaksossa torstaina 29.10. Burgerimiehet loihtivat jotain aivan uutta – yhteistyöburgerin, jossa makeus kohtaa tulisuuden. Mikä se on? Sen näet jaksosta – ja samana päivänä pääset maistamaan sitä itse kaikilla Driver’s Burger -asemilla. Katso jaksosta, miten burger syntyi – ja tule sitten maistamaan, mistä on kyse!

Tunnistatko lähiasemasi? Ohjelmaa kuvattiin kesän aikana St1-asemilla eri puolilla Suomea. Jaksoissa nähdään seuraavat asemat:

  • St1 Salo Halikko

  • St1 Tampere Sammon Valtatie

  • St1 Porvoo Kuninkaanportti

  • St1 Savonlinna Miekkoniemi

  • St1 Liperi Ylämylly

  • St1 Siilinjärvi

  • St1 Muurame

  • St1 Rovaniemi Teollisuustie

Lämmin kiitos asemiemme henkilökunnalle, joka oli mukana tekemässä kuvauksista onnistuneita!

Katso Burgerimiehet Kesälomalla Kaudella on 10 jaksoa. Uudet jaksot nähdään torstaisin klo 20 Nelosella ja Ruudussa, ja lisäksi jaksoista esitetään uusintoja.

Nähdään ruudussa ja asemilla – ja puita! 🍔